خودرو
خودرو
بهترین موتورهای سنگین جهان چه نام دارند و از چه ویژگی‌هایی برخوردارند؟ در مطلب پیش رو به این پرسش پاسخ خواهیم گفت و با تعدادی از این موتورها آشنا خواهیم شد.

 پلک | سرویس خودرو - بهترین موتورهای سنگین جهان در حال حاضر چه محصولاتی هستند؟ با توجه به تولید سالانه‌ی تعداد فراوانی موتور سیکلت‌ سنگین از برندهای مختلف معمولا نام برخی از آنها از زیر ذره‌بین عاشقان سرعت دور می‌ماند. به همین دلیل بر آن شدیم تا با برشمردن نام تعدادی از موتورهای سنگین شاخص در جهان کار آشنایی با آنها را برای دوست‌داران این دسته از وسایل نقلیه‌ی سریع و تند و تیز راحت کنیم.


بهترین موتورهای سنگین و ماهیت آنها


بهترین موتورهای سنگین و ماهیت آنها
موتور سیکلت‌های سنگین در ایران معمولا با نام موتور هزار شناخته می‌شوند و از محبوبیت فراوانی در نزد افراد جوان و ماجراجو برخوردارند. با این حال در کشور ما امکان راندن این دسته از موتور سیکلت‌ها برای تمامی افراد مهیا نیست. البته این موضوع مانع از آن نمی‌شود که که افراد علاقه‌مند به دنبال یافتن نام بهترین موتورهای سنگین جهان نباشند.

بر طبق باور مرسومی که میان علاقه‌مندان به انواع موتور سیکلت در کشور ما وجود دارد، موتورهای سنگین به آن دسته از موتور سیکلت‌هایی گفته می‌‌شود که گنجایش آنها بیشتر از 250 سی‌سی است. البته در سطح جهان تعریف موتورهای سنگین تا حدی متفاوت با تعریف این موتورها در ایران است. در بازارهای جهانی موتور سیکلت‌هایی که گنجایش آنها بالاتر از 1000 سی‌سی است به عنوان موتورهای سنگین شناخته می‌شوند.

این قبیل موتورها که استفاده از آنها در دهه‌ی پایانی قرن بیستم میلادی رواج یافت، اغلب با نام سوپر بایک شناخته می‌شوند. تعریف ما هم از انتخاب بهترین موتورهای سنگین جهان، که در مطلب پیش رو به آن پرداخته می‌شود، منطبق با تعریف جهانی موتورهای سوپر بایک است نه تعریفی که در ایران شاهد باب شدن آن هستیم. با این توضیحات بد نیست به سراغ انتخاب بهترین موتورهای سنگین جهان برویم و به شش محصولی که شایستگی حضور در این لیست را دارند بپردازیم.


بهترین موتورهای سنگین


موتور BMW S1000RR
موتور BMW S1000RR را در حال حاضر می‌توان بدون هیچ شک و تردیدی در میان گزینه‌های موجود در لیست بهترین موتورهای سنگین جهان قرار داد. این موتور به یک پیشرانه 999 سی‌سی مجهز است که حداکثر فعالیت آن در دور موتور 14200 دور در دقیقه تعریف می‌شود. حداکثر توان تولیدی این پیشرانه نیز رقمی معادل 199 اسب بخار اندازه‌گیری می‌شود که در دور موتور 13500 فعال می‌گردد.  

اکنون حدود هشت سال است که شاهد تولید این موتور سریع و پرتوان به شکل تجاری هستیم. تا پیش از آن موتور BMW S1000RR به طور اختصاصی برای پیست‌های مسابقه طراحی می‌شد. در طول این مدت هر بار مدل‌های تازه‌ای از این محصول در اختیار علاقه‌مندان به سرعت قرار گرفته است.  

موتور BMW S1000RR به عنوان یکی از بهترین موتورهای سنگین جهان از وجود سیستم استاندارد ترمز ضد قفل بهره می‌برد. سیستم ترمزی که به قابلیت کنترل کشش الکترونیکی هم مجهز است. نوع سیستم انتقال قدرت این موتور هم بر مبنای چرخ محرک عقب تعریف شده است. با این اوصاف و با توجه به توان بالای موتور BMW S1000RR جای حرف و حدیث یا شک و شبهه‌ای برای قرار گرفتن آن در لیست بهترین موتورهای سنگین جهان باقی نمی‌ماند.

 

موتور Honda CBR1000RR
موتور Honda CBR1000RR به طور معمول و در بسیاری از بازارهای جهان با نام تجاری تیغ آتشین یا Fire Blade شناخته می‌شود. نامی که چندان هم بی مسما و بدون دلیل نیست. چرا که این موتور قدرتمند از وجود یک پیشرانه 998 سی‌سی با ساختار محرک خطی بهره می‌برد. پیشرانه‌ای که در کنار توانایی‌های مهم خود به یک سیستم خنک کننده‌ی مایع هم مجهز است.

موتور Honda CBR1000RR که مدل ابتدایی آن برای نخستین بار حدود 13 سال قبل به علاقه‌مندان معرفی شد، هفتمین نسل از سری CBR شرکت هوندا محسوب می‌شود. خانواده‌ای که از سال‌های ابتدایی دهه‌ی 90 میلادی وارد چرخه‌ی تولید شدند و در طول دو دهه‌ی اخیر همواره توجه دوست‌داران سرعت را به خود جلب کرده‌اند.

حدود یک دهه قبل نوع طراحی این موتور مورد بازنگری قرار گرفت و چه از نظر ظاهر و چه از نظر فنی تغییرات محسوسی در آن اعمال گردید. به موجب این تغییرات حداکثر فعالیت پیشرانه‌ی موتور Honda CBR1000RR در دور موتور 1300 دور در دقیقه تعریف شد. البته حداکثر توان تولیدی این پیشرانه، که رقمی معادل 154 اسب بخار است، در دور موتور 1200 دور در دقیقه فعال می‌شود.

بسیاری از تکنولوژی‌های به کار رفته در موتور Honda CBR1000RR همان مواردی هستند که در موتور مسابقه‌ای RC211V شرکت هوندا نیز به کار رفته‌اند. دلیل اصلی این امر طراحی و ساخته شدن موتور Honda CBR1000RR به دست همان تیمی است که در مسابقات موتو جی پی فعال بوده‌اند. به هر حال موتور Honda CBR1000RR از جمله محصولات شناخته شده و امتحان پس داده‌ای است که نام آن شایستگی قرار گرفتن در لیست بهترین موتورهای سنگین جهان را دارد.

موتور Honda CBR1000RR

موتور Kawasaki ZX-10R Ninja
محصول دیگری که می‌تواند نام خود را در لیست بهترین موتورهای سنگین جهان جای دهد موتور Kawasaki ZX-10R Ninja است. محصولی که به خانواده‌ی نینجا اسپورت تعلق دارد و از جمله تولیدات پرطرفدار شرکت نام آشنای Kawasaki ژاپن است. این موتور را می‌توان در قامت جانشینی برای دیگر محصول شایسته‌ی شرکت Kawasaki و عضو شاخص خانواده‌ی نینجا اسپورت یعنی موتور Ninja ZX-9R مشاهده کرد.

نخستین مدل از موتور Kawasaki ZX-10R Ninja حدود چهارده سال قبل تولید شد و توانست نظر مثبت علاقه‌مندان به موتورهای سریع و قدرتمند را به خود جلب کند. این موتور در طول چد سال اخیر تغییرات مختلفی را تجربه کرد و ظاهر و باطن آن دستخوش دگرگونی‌های فراوانی شد. با این حال موتور قدرتمند خانواده‌ی نینجا همواره شاخصه‌های اصلی خود را در طول این سال‌ها حفظ کرده است. از میان شاخصه‌های مذکور می‌توان به شاسی باریک و وزن کم این محصول اشاره کرد. همچنین این موتور همواره از ترمزهایی با ساختار منشعب بهره برده است.


موتور Kawasaki ZX-10R Ninja


موتور Kawasaki ZX-10R Ninja از وجود پیشرانه‌ای‌ با ساختار محرک خطی بهره می‌برد. پیشرانه‌ای که به سیستم خنک کننده‌ی مایع مجهز بوده و از گنجایشی معادل 998 سی‌سی برخوردار است. حدود دو سال قبل این پیشرانه دست‌خوش تغییراتی شد و توان خروجی آن به 210 اسب بخار افزایش یافت. ضمن آن که حداکثر توان خروجی این پیشرانه در دور موتور 13000 دور در دقیقه قابل دست‌یابی است.

پیشرانه‌ی به کار رفته در موتور Kawasaki ZX-10R Ninja از سیستمی استفاده می‌کند که فشار هوای ایجاد شده در اثر حرکت سریع موتورسیکلت را به عنوان عاملی برای تعدیل فشار هوای ایستای درون خود مورد بهره‌برداری قرار می‌دهد. در مجموع قابلیت‌های این نینجای تند و تیز موجب می شود که بتوان برای آن جایگاه مناسبی در لیست بهترین موتورهای سنگین جهان دست و پا کرد.


موتور Kawasaki ZX-10R Ninja


البته یکی دیگر از محصولات خانواده‌ی نینجا به نام Kawasaki Ninja H2 را هم می‌توان در لیست بهترین موتورهای سنگین جهان قرار داد. محصولی که از نظر توان خروجی تقریبا مشابه با عضو هم خانواده‌ی خود یا همان موتور Kawasaki ZX-10R است. حداکثر توان خروجی موتور Kawasaki Ninja H2 معادل 210 اسب بخار براورد می‌شود که مانند عضو هم خانواده‌ی آن رقم قابل توجهی به نظر می‌رسد.

البته نسخه‌ی دیگری از این موتور نیز وجود دارد که با نام Kawasaki Ninja H2R  شناخته می‌شود. محصولی که از نظر توان خروجی عملکرد بسیار بهتری را به نمایش می‌گذارد. توان خروجی موتور Kawasaki Ninja H2R معادل 326 اسب بخار است. این رقم در واقع حدود 50 درصد بیشتر از حداکثر توانی است که به طور معمول موتور سیکلت‌های خیابانی از آن برخوردارند. در واقع این محصول از نظر عملکرد فنی به طور کامل از همتایان خیابانی و جاده‌ای خود پیشی می‌گیرد و هماورد آن را باید تنها در میان موتورهای سنگین مختص به پیست جستجو کرد.

نینجای تند و تیز ساخته شده توسط شرکت Kawasaki قادر است در مدت زمانی حدود 2.6 ثانیه از حالت سکون و سرعت صفر به سرعت صد کیلومتر در ساعت دست یابد. حداکثر سرعت قابل دست یابی توسط آن نیز حدود 244 کیلومتر در ساعت است. با این اوصاف می‌توان نتیجه گرفت که موتور Kawasaki Ninja H2R  نیز مانند دیگر عضو هم خانواده‌ی خود لیاقت حضور در این لیست را دارد.

موتور Yamaha YZF-R1
دیگر محصول حاضر در لیست بهترین موتورهای سنگین جهان نیز یک موتور سیکلت توانمند ژاپنی است. شرکت یاماها در تولید برخی از محصولات شاخص خود از وجود مجموعه‌ای از تکنولوژی‌های وابسته به پیشرانه که با نام تجاری جنسیس شناخته می‌شوند بهره می‌گیرد. در موتور Yamaha YZF-R1 نیز نسخه‌ی تغییر یافته و  باز طراحی شده از این تکنولوژی مورد استفاده قرار گرفته است. نخستین مدل از این موتور سریع و قدرتمند حدود بیست سال قبل توسط مهندسان یاماها تولید شد و تکنولوژی مذکور را مورد استفاده قرار داد.

جدیدترین مدل از موتور Yamaha YZF-R1 که از حدود سه سال قبل تا به امروز در دست تولید است از وجود پیشرانه‌ای با گنجایش 998 سی‌سی بهره می‌برد. این پیشرانه‌ی چهار سیلندر از ساختار محرک خطی برخوردار بوده و به شانزده سوپاپ DOHC مجهز است. همچنین به منظور کاهش دمای این پیشرانه از سیستم خنک کنندگی مایع استفاده شده است. این در حالی است که مدل‌های ابتدایی موتور Yamaha YZF-R1 از وجود بیست سوپاپ بهره می‌بردند. البته گنجایش پیشرانه و برخی از خصوصیات فنی آنها با مدل‌های جدید این محصول تفاوت چندانی نداشت.

در هر صورت برای قرار دادن موتور Yamaha YZF-R1 در میان گزینه‌های موجود در لیست بهترین موتورهای سنگین جهان تردید و اما و اگر خاصی وجود ندارد.


موتور Yamaha YZF-R1

موتور Suzuki GSX-R1000
برای تکمیل لیست بهترین موتورهای سنگین جهان بهتر است از دیار سامورایی‌ها خارج نشویم و همچنان در کشور ژاپن باقی بمانیم. چرا که دیگر محصول شاخص حاضر در این لیست نیز یک موتور سیکلت ژاپنی بوده و توسط شرکت سوزوکی ساخته شده است. موتور Suzuki GSX-R1000 برای نخستین بار حدود 17 سال قبل به علاقه‌مندان موتورهای سریع و پرقدرت معرفی شد. این موتور به عنوان جانشینی برای دیگر محصول نام آشنای شرکت سوزوکی یعنی موتور Suzuki GSX-R1100 شناخته می‌شود.

موتور Suzuki GSX-R1100 در اواسط دهه‌ی هشتاد میلادی به بازار عرضه شد و محصولی کاملا قدیمی و کهنه‌کار به شمار می‌رود. از همین رو مهندسان شرکت سوزوکی تصمیم گرفتند با ورود به قرن بیست و یکم میلادی این محصول قدیمی را بازنشسته کرده و موتور جوان و سرحال Suzuki GSX-R1000 را جایگزین آن کنند.

موتور Suzuki GSX-R1000 به یک پیشرانه‌ی چهار زمانه و چهار سیلندر توانمند با برخورداری از ساختار محرک خطی مجهز شده است. پیشرانه‌ای با بهره‌مندی از گنجایش 999 سی‌سی که به عنوان قلب تپنده‌ و تامین کننده‌ی اصلی توان موتور تند و تیز سوزوکی شناخته می‌شود. در این پیشرانه همچنین شاهد وجود شانزده سوپاپ و برخورداری از سیستم خنک کنندگی مایع هستیم.

حداکثر توان خروجی پیشرانه‌ی به کار رفته در موتور Suzuki GSX-R1000 رقم 199 اسب بخار اعلام شده است که در دور موتور 13200 دور در دقیقه قابل دست‌یابی خواهد بود. همچنین این موتور سریع و قدرتمند به سیستم چرخ محرک عقب مجهز است. به هر حال قابلیت‌ها و تونایی‌‌های موجود در موتور Suzuki GSX-R1000 به اندازه‌ای است که می‌توان به راحتی آن را در میان شاخص‌ترین گزینه‌های موجود در لیست بهترین موتورهای سنگین جهان قرار داد.


موتور Suzuki GSX-R1000

موتور KTM 1290 Super Duke R
در میان محصولاتی که در این لیست به آنها پرداختیم موتور KTM 1290 Super Duke R از بیشترین گنجایش برخوردار است. به گونه‌ای که گنجایش پیشرانه‌ی آن معادل 1301 سی‌سی است. این موتور همچنین یکی از جدیدترین محصولات حاضر در این لیست نیز محسوب می‌شود. به این دلیل که از زمان تولید آن اکنون تنها چهار سال می‌گذرد.


موتور KTM 1290 Super Duke R


این موتور قدرتمند اروپایی از جمله محصولات شاخص شرکت کی تی ام اتریش به شمار می‌رود. در حالت کلی موتور KTM 1290 Super Duke R در ردیف موتور سیکلت‌های استاندارد قرار می‌گیرد. حدود دو سال پس از تولید موتور KTM 1290 Super Duke R این محصول توسط شرکت کی تی ام مورد بازنگری قرار گرفت و تغییراتی در برخی از بخش‌های فنی آن ایجاد شد. به عنوان مثال می‌توان به اضافه شدن یک پیشرانه‌ی جدید مدل LC8 به این موتور اشاره کرد. پیشرانه‌ای که یکی از بهترین و قدرتمندترین قطعات ساخته شده به دست شرکت کی تی ام است.

در توانمندی موتور KTM 1290 Super Duke R همین بس که بگوییم این موتور قادر است در مدت زمانی حدود 7.2 ثانیه از حالت سکون و سرعت صفر به سرعت صد کیلومتر در ساعت دست یابد. البته این اعداد و ارقام به مدل قدیمی‌تر این موتور اختصاص دارد و در مدل جدید و بهبود یافته‌ی آن شاهد عملکرد بهتری هستیم.

پیشرانه‌ی LC8 به کار رفته در موتور KTM 1290 Super Duke R قادر است حداکثر توانی معادل 177 اسب بخار ایجاد کند. این در حالی است که در مدل قدیمی‌تر این محصول حداکثر توان خروجی حول و حوش رقم 177 اسب بخار قرار داشت. در مجموع به موجب برخورداری از مشخصات فنی یاد شده می‌توان موتور KTM 1290 Super Duke R را به عنوان یکی از گزینه‌های موجود در لیست بهترین موتورهای سنگین جهان انتخاب کرد.

در پایان باید به این نکته اشاره کرد که احتمالا موتور سیکلت‌های دیگری هم هستند که می‌توانند در لیست بهترین موتورهای سنگین جهان جایگاه شایسته‌ای را به خود اختصاص دهند. با این حال یا نامشان در این مطلب از قلم افتاده است و یا برای پرهیز از طولانی نشدن متن پیش رو از پرداختن به آنها صرف نظر کردیم.

به اشتراک گذاری این مطلب!

خواندنی ها
سراسر وب
مطالب جالب